O produktoch

O produktoch

Materiály použité v našich šperkoch
Zlato a striebro sú ušľachtilé kovy, ktoré vynikajú svojimi vlastnosťami, ako sú: ľahké spracovanie, vysoký lesk a trvanlivosť. Tieto prednosti ich predurčili na výrobu šperkov.

Spracovanie zlata
Zlato je od nepamäti najznámejší a najobľúbenejší materiál pre výrobu šperkov. Dôvodom hojného používania zlata je jeho relatívne jednoduché spracovanie, najmä nízky bod topenia (1 064 ° C). Miernou prekážkou je nízka tvrdosť (2,5 podľa Mohsovej stupnice). Dovoľuje síce ľahké opracovanie, ale tiež spôsobuje náchylnosť šperku k poškodeniu. Preto k výrobe šperkov neslúži rýdze 24 karátové zlato, ale jeho zliatiny s inými kovmi majúce najčastejšie 18 alebo 14 karátov. Karát, na rozdiel od drahých kameňov, neudáva váhu, ale podiel rýdzeho zlata v zliatine, 75% čistého kovu obsahuje 18 karátové a 58,5% 14 karátové zlato. Podiel a druh iných použitých kovov zvyšuje tvrdosť zlata a ovplyvňuje jeho zafarbenie.

Rozdelenie zlata

Podľa farby

Žlté zlato je zliatinou s meďou alebo zinkom, kovmi zaručujúcimi stálofarebnosť šperku. Ružové zlato vzniká pridaním medi a striebra. Mieru sfarbenia určuje podiel striebra. Ak je použitá iba meď, potom hovoríme o červenom zlate, ktoré má nižšiu tvrdosť. Veľmi obľúbené je biele zlato, zliatina s kovmi, ktoré zlato odfarbujú. Najvhodnejšie prímesi predstavujú striebro, zinok a nikel. Farba je stála a kov možno vyleštiť do vysokého lesku. Samozrejme tento výpočet nie je úplný, ale zmieňuje najobľúbenejšie podoby zlata.

Podľa rýdzosti

Kvalitu zlata určuje rýdzosť, podiel zlata v zliatine.
Rýdze zlato ma plný počet karátov (teda 24 kt), ale je príliš mäkké na to, aby sme ho bežne nosili ako šperk. Preto k nemu musíme primiešavať iné zliatiny. Zlato najčastejšie poznáme ako:
- 18kt zlato – obsahuje 75 % rýdzeho zlata a je ideálne pre náročných; všeobecne najlepšie odoláva zubu času
- 14kt zlato – obsah zlata tvorí 58,5 % ide teda o najčastejšiu „klasickú" formu ušľachtilého kovu, ktorá je zlatou strednou cestou
- 9kt zlato – najlacnejšia forma zlata z 37,5 % rýdzeho zlata, šperky z tohto kovu je možné o niečo ťažšie ohnúť, zároveň sú však pružnejšie než kovy s vyšším obsahom zlata; na Slovensku má 9kt zlato zaujímavú históriu: prvýkrát bolo legalizované v roku 1968, no už po roku 1989 nastalo ožitie trhu s klenotmi, a teda záujem o šperky z 9kt zlata opadol (vystriedal ho záujem o cenovo dostupné 14kt a 18kt zlato), v roku 1992 padlo rozhodnutie výrobu a predaj 9kt zlata zrušiť, avšak to sa v roku 2013 znovu zmenilo a 9 karátové zlato bolo opäť zlegalizované.

Striebro

Striebro je na tom podobne ako zlato. Čisté/rýdze striebro nemôže byť použité v šperkoch, pretože je na to príliš mäkké a musí sa zmiešavať s inými kovmi. Striebro je zvyčajne dostupné v 92,5% čistej zliatiny, čo sa označuje ako rýdzosť striebra. Ďalšie percentá kovov, ktoré sa doň primiešavajú slúžia predovšetkým na zlepšenie jeho pevnosti, odolnosti a na zvýšenie lesku. Striebro sa rovnako ako zlato používa na výrobu šperkov už od nepamäti. Striebro je výrazne lacnejšie než zlato a platina. Je však taktiež o niečo mäkšie a poddajnejšie. Často sa používa k výrobe príveskov, náušníc, náhrdelníkov, náramkov a prsteňov na bežné nosenie. Striebro oxiduje, teda černie pôsobením sírnych výparov a sírovodíka v znečistenom ovzduší, niekedy k sčerneniu vedie aj príliš kyslé pH pokožky. Na druhej strane sa ale dá jednoducho vyčistiť prostriedkami na čistenie striebra alebo handričkami napustenými špeciálnou tekutinou. Striebro sa preto spravidla poťahuje tenkou vrstvou ródia, ktorá zvyšuje jeho odolnosť voči vplyvom okolia a bráni tak jeho oxidácii a poškrabaniu.

Povrchová úprava šperkov pomocou Ródia

Čo to vlastne znamená? Ródium je najvzácnejší a najdrahší spomedzi všetkých drahých kovov používaných v šperkárstve. Menej ako tri tony ródia sa vyťaží každý rok. 24 karátové zlato je mnohými ľuďmi považované za najdrahšie, avšak ródium konštruované rovnakým spôsobom by stálo desaťkrát toľko. Ródium sa bežne používa v šperkárstve výhradne ako ochranná povrchová úprava zlatých, strieborných šperkov a kvalitnej bižutérie. Ródium je extrémne tvrdé, má krásny lesk a prakticky zabraňuje sčerneniu. Strieborné šperky, ktoré sú potiahnuté ródiom sú označované ako „nečierňajúce striebro". Celkovo ródium prispieva u zlatých a strieborných šperkov k vyššiemu lesku a dlhšej životnosti. Úprava šperkov ródium je v dnešnej dobe pomerne častá a prijateľná.

Puncovanie

Čo sú puncovné značky a aké na našich šperkoch používame

Puncová značka je malý symbol, ktorý sa nachádza na Vašom šperku z drahého kovu. Informuje Vás o rýdzosti a pôvode použitého kovu, o tom, či bol šperk skontrolovaný puncovým alebo iným na výrobcovi a obchodníkovi nezávislým úradom a taktiež o mieste, kde samotná kontrola prebehla. Z pohľadu zlatníkov, dizajnérov a väčších výrobcov sú puncové značky nutným, a tak trochu neestetickým, zlom. Sú síce maličké, ale oko odborníka na vec vzatú ich dokáže odhaliť ihneď. Každopádne sú nevyhnutnou súčasťou šperkov a majú svoj praktický význam – vďaka nim môžete mať kľud na duši, pretože presne viete, z akého kovu Váš šperk je, respektíve či značka súhlasí s informáciami, ktoré o materiáli uvádza predajca. Týmto malým symbolom by ste teda mali venovať pozornosť rovnako dôkladne ako kvalite celého šperku.

Aké značky môžete vidieť na svojich šperkoch?

Na každom šperku môžete nájsť niekoľko rôznych značiek – rýdzostné, zodpovednostné a štátne puncové značky. Rýdzostné a zodpovednostné značky dávajú na šperky samotný výrobcovia, naopak štátnu puncovú značku môže dať na šperk iba puncový úrad a plní funkciu hlavnej kontroly. Každá značka má svoj význam a poskytuje Vám o Vašom šperku iné informácie.

punc znacky

Štátny punc Vám de facto dáva istotu, že je šperk úradne skontrolovaný a že spoločnosť pravdivo uvádza kov, z ktorého šperk vyrobila. Pokiaľ analýza vykonaná puncovým úradom ukáže, že puncové značky od výrobcu neodpovedajú použitému materiálu, môže byť šperk znehodnotený.

Rýdzostné značky


Tieto značky majú informačný a orientačný charakter. Ide o číslo označujúce rýdzosť kovu, na ktorom je značka vyrazená. Slovo rýdzosť vychádza z prídavného mena rýdzi, teda čistý, nezmiešaný. Číselný údaj nás informuje o pomernom hmotnostnom obsahu drahého kovu v predmete alebo v zliatine. Pre 14 karátové zlato uvidíte značku najčastejšie vo forme 585, čo znamená, že šperk obsahuje 585/1000 rýdzeho kovu v zliatine, z ktorej je šperk vyrobený. 18 karátové zlato potom nájdete pod značkou 750 (750/1000), lebo šperk vyrobený z tejto zliatiny obsahuje vyšší podiel rýdzeho zlata. 24 karátové čiže rýdze zlato by ste tým pádom našli pod značkou 999, lebo je tu prítomnosť zliatin naozaj minimálna. Tento materiál sa však pre výrobu šperkov nevyužíva. Striebro nájdete najčastejšie pod označením 925 – všetky naše strieborné šperky sú v tejto rýdzosti. Ide o tzv. sterlingové striebro, teda o klenotnícke striebro, ktoré má v sebe 92,5 % rýdzeho striebra a zvyšok sú prímesi (väčšinou ide o meď). Iné zliatiny striebra nájdete napríklad v minciach, kde zliatina nemusí byť tak kvalitná. Čo sa týka platiny, využívame platinu s označením 950, ktorá patrí k tým najkvalitnejším zliatinám.

Aké šperky sa puncujú?

Všetky šperky vyrobené na území Slovenskej republiky, ktoré sú zo zliatin zlata, striebra alebo z platiny, musia byť opatrené zodpovednostnou značkou a po následnej kontrole puncovým úradom aj štátnou puncovou značkou. Rýdzostná značka na týchto šperkoch povinne byť nemusí, ale výrobca ju často pridáva pre lepšiu informáciu. Pri dovezených šperkoch je situácia zložitejšia. Záleží totiž na tom, z akej zeme boli šperky dovezené. Slovenský puncový úrad uznáva puncové značky niektorých iných krajín a šperky s týmto označením potom už nie je potrebné označovať slovenským puncom. Medzi tieto krajiny patrí Česká republika, ďalej štáty, ktoré podpísali tzv. Viedenskú konvenciu, a krajiny, s ktorými Slovensku podpísalo Dohodu o vzájomnej platnosti puncových značiek. Na šperkoch z týchto krajín môžete teda nájsť buď tzv. konvenčný punc alebo puncovú značku príslušného štátu. Šperky dovezené z iných krajín musia byť označené najprv zodpovednostnou značkou a potom predložené na kontrolu puncovému úradu, ktorý ich označí štátnou puncovou značkou.

Kamene používané v našich šperkov

V našich šperkov používame prírodne kamene, ktoré sa rozdeľujú na drahokamy a polodrahokamy. V našom príspevku si môžete prečítať o tvrdosti kameňov a ako sa rozdeľujú podľa stupnice tvrdosti. Taktiež sa dozviete o ich vlastnostiach, význame a liečivých účinkoch. Možete si vybrať kameň aj podľa astrologického znamenia, alebo ktorú čakru chcete posilniť.

Tvrdosť kameňov

Minerály a drahé kamene sa zoraďujú podľa svojej tvrdosti. Keď hovoríme o tvrdosti, nemáme tým na mysli odolnosť proti štiepeniu, ale odolnosť proti poškrabaniu. Čím tvrdší materiál, tým ťažšie sa opracováva.Informácie o tvrdosti sú dôležité jednak pri určovaní kameňov, ale aj pri ich nosení: ak napríklad dáme do “mocného vrecka” viacero kameňov súčasne, môže sa nám stať, že jeden poškodí druhý, ak nie sú rovnakej tvrdosti.Nezávisle od toho, ktorú škálu použijeme, diamant sa považuje za najtvrdší známy kameň. Najčastejšie sa pri určovaní používa Mohsova škála tvrdosti, nazvaná podľa nemeckého mineralóga Friedricha Mohsa. Táto škála zaraďuje kamene do 10 stupňov tvrdosti od 1 (veľmi mäkké) po 10 (veľmi tvrdé). Diamant je na Mohsovej škále 10.Mohsova škála nám pomôže určiť, ktoré kamene sa poškriabu. Vždy ide o kamene s rovnakou tvrdosťou, alebo tvrdší minerál poškriabe mäkší. Napríklad rubín a zafír, ktoré sú oba druhy korundu s tvrdosťou 9, sa vedia navzájom poškodiť. Takisto poškodia topás, ktorý má tvrdosť 7, ale nepoškodia diamant, ktorý má tvrdosť 10 (skôr naopak, diamant si “zgustne” na nich).

 Mohsova stupnica tvrdosti

stupnica

 

Drahokamy a polodrahokamy


Drahokam je minerál alebo minerálna odroda, ktorý je cenený najmä pre svoje výnimočné estetické vlastnosti a používaný najmä v šperkárstve pri výrobe šperkov. Drahokam je v podstate synonymom drahého kameňa. Medzi vlastnosti, bez ktorých nemôže byť drahokam drahokamom, patria:
nádherný lesk a farba
čistota
stálosť
mechanická odolnosť
zriedkavosť v prírode

Polodrahokam je tak ako drahokam minerál, ktorý nespĺňa viacero alebo aspoň jednu z vlastností drahokamov.

 

 

 

 diamant Diamant Tvrdosť 10

Názov diamant pochádza z gréckeho slova (adamas) - nepremožiteľný - teda už aj antický svet poznal jeho výnimočné vlastnosti. Je to najtvrdší prírodný materiál (má najvyššiu tvrdosť na Mohsovej stupnici tvrdosti) s nádherným trblietavým vzhľadom. Pretože je možné poškrabať ho iba iným diamantom, dlho si zachováva lesklý povrch aj pri dennom nosení. Nájdeme ho v rôznych farebných odtieňoch, ktoré sú dané poruchami v štruktúre diamantu, alebo spôsobené prímesami. Diamanty vážime karátmi ( 1 karát je presne 200mg) pričom ich cena rastie so zvyšujúcimi sa karátmi, ktoré sú veľmi zriedkavé a viac žiadané.

Vlastnosti a význam

chráni pred zahraničnými vplyvmi
podporuje vytrvalosť a úsilie
podporuje inšpiráciu a intuíciu
posilňuje porozumenie a tolerancie, vernosť a vôle.

Liečivé účinky

používa sa pri liečbe jainov
žalúdka
obličiek
cukrovky a epilepsie
používa sa ako preventívne opatrenie proti mozgovým úderom a vývoju krvácania do mozgu
posilňuje rovnováhu telesných funkcií.

Astrologické znamenie Vodnár, Ryby, Baran, Býk, Blíženec, Rak, Lev, Panna, Váhy, Škorpión, Strelec a Kozorožec

Čakra - Sahasrara

rubin Rrubín Tvrdosť 9

Je vzácny drahokam s ružovým až červeným sfarbením.

Vlastnosti a význam

podporuje intuíciu a self-výraz
posilňuje niektoré negatívne vlastnosti, ako je egoizmus, prírodné divokosť, nemilosrdný
dáva dobrú náladu

Liečivé účinky

črevná chrípka
bolesti hlavy
používané pri liečbe anémie
menštruačné problémy
horúčka
demersal
reguluje lymfatický systém
podporuje imunitu
posilňuje zrak
v nervových problémoch

Astrologické znamenie Ryby, Baran, Blíženec a Lev

Čakra - Muladhara

zafirZafír Tvrdosť 9

Názov je arabského pôvodu (sapphyrtos - modravý). Najčastejšie býva modrý, no môže mať aj žlté, zelené a ružové odtiene. Popri diamante je najtvrdším minerálom na zemi. V súčasnej dobe je veľmi populárnym kameňom pre snubné prstene - snáď najslávnejší je 12ct zafírový prsteň princeznej Diany.

Vlastnosti a význam

symbol pravdy, úprimnosti a vernosti vo vzťahu
prináša radosť a múdrosť

Liečivé účinky

pôsobí na oči a stres
lieči krvné poruchy
posilňuje cievy

Astrologické znamenie Býk, Panna, Blíženec, Váha, Strelec, Vodnár a Ryby

Čakra - Ajna

cubic zirkonCubic zirkón Tvrdosť 8

Veľmi obľúbený kryštál sa stal hlavným súperom diamantu. Prečo? Dostupná cena, trvácnosť, blízky vzhľad diamantu vytvorila z tohto syntetického materiálu rivala diamantu už od roku 1976. Tento materiál je tvrdý, opticky bez vady a zvyčajne bezfarebný, ale je možná aj rôzna škála farieb. Nemal by sa zamieňať za zirkón, ktorý je minerálom.

zirkon Zirkón Tvrdosť 8

Zirkón je jeden z najpoužívanejších a najkrajších šepkárskych kameňov. Zirkón ako minerál patrí do veľkej skupiny minerálnych látok známych ako nesosilikáty, ktorých hlavné zloženie tvorí kremík a kyslík. Skupina zahŕňa napr. aj ďalšie drahé kamene. Napr. granátové odrody, olivín, topás, andaluzit, tanzanity a rôzne ďalšie. Hlavnou výhodou je jeho vysoký index lomu, ktorý sa blíži indexu lomu diamantu. Ďalšou veľkou výhodou je vysoký lesk a pôsobivý rozptyl svetla. Zirkón má tendenciu rozptyľovať biele svetlo do rôznych spektrálnych farieb. Kvalitne vybrúsený zirkón nemá šancu laik rozoznať od diamantu. Prírodný zirkón sa vyskytuje v celej rade zaujímavých farieb biela, modrá, ružová, zelená, červená, šperky so zirkónom nájdete v našom e-shope.

Vlastnosti a význam

ľudia ktorý nosia zirkón sú citlivejší a empatickejší
pomáha sa vyrovnať s nervovým napätím

Liečivé účinky

pomáha pri problémoch s pečenou
pri alergiách
pri kožných ochoreniach

Astrologické znamenie Býk a Lev

Čakra - Muladhara

topasTopás Tvrdosť 8

Je jedným z najpopulárnejších drahokamov, k čomu ho predurčuje dobrá tvrdosť a nádherná farba. Najpoužívanejší pri výrobe šperkov je modrý topás. Veľmi cenené sú hlboké zlatožlté (Imperial Topas) a ružové odtiene topásu. 

Vlastnosti a význam

prináša radosť
štedrosť
hojnosť
prináša lásku

Liečivé účinky

posilňuje imunitu
lieči tráviacu sústavu
bojuje s anexiou
upevňuje nervy
podnecuje metabolizmus

Astrologické znamenie Vodnár a Lev

Čakra - Manipura

akvamarinAkvamarín Tvrdosť 7,5-8

Názov pochádza z lat. aqua marina - morská voda. Bol považovaný za posvätný kameň boha mora Neptúna a námorníci ho nosili ako amulet. Jeho nádherná modrá farba prechádza až do modrozelenej. Akvamarín je kameň mystikov, vizionárov, liečiteľov a aj kameňom hľadania čistého srdca. Vedie nás k udržaniu čistoty mysle a k nevinnosti.

Vlastnosti a význam

prináša nádej do nášho života
očisťuje naše srdce a myseľ
pomáha v ťažkých obdobiach nášho života
pomáha nám byť dobrým človekom v každej situácií
udržuje večnú mladosť a partnerovu vernosť
pomáha udržať lásku, šťastie a radosť v živote
prináša pocit spokojnosti
zmierňuje podráždenie a agresivitu
harmonizuje
vedie nás na duchovnej ceste

Liečivé účinky

odstraňuje blokády spôsobené hrubými slovami a nečistými myšlienkami
pomáha zlepšiť rečový prejav
lieči horné dýchacie cesty
lieči sliznice a pľúca
zmierňuje kašeľ
upravuje funkciu žliaz
uvoľňuje bolesť šije a tiež zubov
posilňuje zrak
pomáha pri žalúdočných problémoch a poruchách pečene
akvamarínová voda pomáha pri kožných zápaloch a alergiách

Astrologické znamenie Vodnár, Ryby, Váhy, Blíženci

Čakra - Manipura a Vishudda

beryl Beryl Tvrdosť 7,5-8

Beryl vás naučí, ako robiť iba to, čo naozaj potrebujete.

Vlastnosti a význam

pomáha zvládať životné stresy
s jeho pomocou sa naladíte na svojho duchovného sprievodcu
zosobňuje čistotu všetkého bytia
pomáha dopĺňať životné sily
uľavuje od stresu a upokojuje myseľ

Liečivé účinky

pomáha jednotlivým orgánom pri vylučovaní škodlivých látok
posilňuje pľúcnu a obehovú sústavu
pôsobí liečivo na srdce, pečeň, žalúdok a chrbticu
pomáha pri otrase mozgu
beryl je ukľudňujúci kameň

Astrologické znamenie Ryby a Váhy

Čakra - Manipura

kristalKrištáľ Tvrdosť 7

Krištáľ je najuniverzálnejší polodrahokam. Neutralizuje elektromagnetický smog a zvyšuje účinok ostatných kameňov.

Vlastnosti a význam

jeho čistá a jasná energia odstraňuje blokády, narušenie aury a nesúlad duše
nabíja nás neustále novou energiou
prehlbuje intuíciu a meditáciu. Všade na svete je cenený ako meditačný kameň
vyjasňuje atmosféru, vyžaruje čistotu a vnáša súlad do priestoru, v ktorom sa nachádza
je silný ochranný kameň
položený pri posteli vnáša jasno do našich snov
zneškodňuje geopatogénne zóny a záporné žiarenia (je dôležité z čas na čas ho očistiť)
ideálny kameň do domácnosti alebo do kancelárie

Liečive účinky

krištáľ je kameň s najširším rozsahom liečebných účinkov
vyrovnáva, čistí a chráni našu auru, čím nás nabíja novou vitalitou
prikladaním na postihnuté miesta mierni bolesti
podľa Hildegardy von Bingen je na liečbu štítnej žľazy a očných chorôb najlepšie pokladať krištáľ prirodzene nahriaty slnkom
používal sa na zastavenie krvácania
pri poruche rovnováhy a závratoch pomáha prikladanie krištáľu na šiestu čakru
krištáľom je možné čistiť aj pitnú vodu a energeticky ju tak nabíjať (jeden stredne veľký krištáľ vložíme na noc do jeden a pol litra vody)

Astrologické znamenie Kozorožec, Lev, Blíženci

Čakra - Sahasrara

achatAchát Tvrdosť 7

Achát je populárnou voľbou pre šperky. Používaný už od dávnych čias, spomínaný v Biblii a používaný v klenotoch z biblických čias. Je to jedným z najkreatívnejších výtvorov prírody. Achát kameň vernosti, pozitívne vplýva na emócie, zlepšuje vzťahy a dodáva sebavedomie.

Vlastnosti a význam

pomáha nám udržať rovnováhu v každodennom živote
dodáva nám odvahu a výdrž
prináša úspech a dlhý život
posilňuje sebaúctu, vzťah k vlastnému telu a cit
mužom zaisťuje priazeň žien
pomáha rozlišovať pravých priateľov od tých falošných
prehlbuje v nás fantáziu, kreativitu, vytrvalosť ale aj samotnú vôľu do života
posilňuje v nás dôveru vo vlastné schopnosti
ochraňuje nás
učí zmysluplnému jednaniu s ľuďmi
pomáha nám nájsť pri komunikácií tie správne slová
podporuje v hľadaní pravdy
pomáha spracovať kritiku a nepríjemné situácie

Liečivé účinky

posilnenie rozmnožovacích orgánov
zvlášť cenný pre nastávajúce matky – chráni vznikajúci život
biely achát nosený na hrudi zvyšuje produkciu materského mlieka
v stredoveku sa používal pri liečení infekcií, epilepsií a námesačnosti
Hildegarda von Bingen do poručuje pokladať achátovú doštičku na srdce pre jeho posilnenie
je používaný pri bolestiach hlavy a pri kožných ochoreniach
pomáha aj pri bodnutí hmyzom a bolestiach všetkého druhu

Astrologické znamenie Býk a Škorpión

Čakra - Muladhara a Vishudda

ametystAmetyst  Tvrdosť 7

Amesyst je odrodou kremeňa, prechádza od tmavofialovej, fialovej až červenofialovej farby. Už starovekí Egypťania ho používali pri výrobe šperkov a cenili si jeho nádhernú fialovú farbu. Bol považovaný za kameň kráľov. Ametyst – ochranný kameň, používaný proti urieknutiu. Vnáša stabilitu a harmóniu do vzťahov.

Vlastnosti a význam

dodáva nám dôveru v život
ametyst ukludňuje, rozpúšťa strach, starosti a zlosť
pomáha proti opilosti
vnáša rovnováhu do vzťahu medzi mužom a ženou, ich milostný život robí harmonickým
vyjasňuje videnie, sny a budúcnosť
učí nás pokore a súcitu
napomáha intuícií a meditácií
pomáha nájsť vyšší zmysel života
pomáha uskutočniť naše vízie
prináša kreatívne nápady
podporuje v nás lásku, nezištnosť, obetavosť a túžbu pomáhať
pomáha zbaviť sa nepríjemných závislostí
premieňa negatívne emócie a správanie na dobro, múdrosť a lásku

Liečivé účinky

používa sa pri chorobách spôsobených strachom, stresom, napätím, či nespracovanými zážitkami
pomáha pri migréne a bolestiach hlavy
pomáha odstrániť nespavosť
položený pod vankúšom vyvoláva príjemné a živé sny
používa sa na liečenie fóbií, neuróz, halucinácií a hystérie
umývanie ametystovou vodou pomáha precitlivenej pokožke
má očistný vplyv na cievy
pomáha pri liečení ochorení krvi a pri pohlavných chorobách
pomáha pri nízkom krvnom tlaku
lieči ochorenia krvi
pomáha pri cukrovke
ametystová voda posilňuje funkciu pankreasu a látkovú výmenu
čistí obytné priestory

Astrologické znamenie Ryby, Baran, Strelec, Panna, Škorpión

Čakra - Ajna a Sahasrara

citrinCitrín Tvrdosť 7

Citrín je drahokamová odroda kremeňa. Má rôzne odtiene žltej farby. Táto jedinečná žltá alebo zlatá farba je spôsobená prítomnosťou železa. V staroveku ľudia verili, že citrín je kameňom šťasteny. Jeho názov vznikol vo francúzsku od slova citrón. Citrín je kameň priťahujúci peniaze a úspech. Podnecuje kreativitu a myslenie.

Vlastnosti a význam

je symbolom pohody, tepla, vitality istoty a dôvery
pôsobí očistným, povzbudzujúcim a zároveň uvoľňujúcim spôsobom na naše myslenie
pomáha spracovávať naše životné skúsenosti a pocity
uvoľňuje citové blokády
umožňuje nám poučiť sa zo životných situácií
vďaka jeho energií, pociťujeme pocit spokojnosti
s citrínom uskutočňujeme svoje priania a ciele s väčším kľudom a vierou
priťahuje úspech a bohatstvo
pomáha využívať intuitívne vnímanie
ochraňuje pred negatívnymi vibráciami

Liečivé účinky

oživuje látkovú premenu
pôsobí dobre pri žalúdočných problémoch
podporuje vylučovanie jedovatých látok
čistí črevný systém
podporuje čistenie pokožky
vyrovnáva tvorbu inzulínu pri cukrovke
používa sa pri nadúvaní a žalúdočných kŕčoch
lieči fóbie a depresie

Astrologické znamenie Býk (tmavý citrín), Lev, Blíženci, Panna

Čakra - Swadhistana a Manipura

zahnedaZáhneda Tvrdosť 7

Záhneda je ochranný kameň, ktorý vnáša do života harmóniu. Rozpúšťa strach, stres a depresie.

Vlastnosti a význam

podporuje duševný rozvoj
povzbudzuje k odhodeniu všetkého, čo nám bráni v raste
pomáha ľuďom, ktorí nie sú schopní prijať materiálne zákonitosti života
pod vplyvom záhnedy sa prebúdza naše skryté svetlo a nechávame ho žiariť našou osobnosťou a celou existenciou
uvedomujeme si harmonickú silu jednoty a zabúdame na dualizmus
pomáha deprimovaným a nedisciplinovaným osobám prijať skutočnosť takú, aká je

Liečivé účinky

má pozitívny vplyv proti depresiám a skleslej nálade
tlmí bolesti hlavy a nôh
používa sa pri infekciách a rakovine
prospieva nervovým tkanivám a srdcu
reguluje rovnováhu tekutín v tele a uložených minerálov

Astrologické znamenie Kozorožec

Čakra - Muladhara

 ruzenin Ruženín Tvrdosť 7

Ozdobné predmety s ruženínom sú známe už od staroveku. Ruženín je odrodou kremeňa v rôznych odtieňoch ružovej alebo priehľadnej farby. V hojnej miere sa používa v šperkárstve, kde je príťažlivý pre svoju ružovú farbu a rez. Ruženín je kameň lásky a vzťahov. Posilňuje vernosť a pomáha nájsť šťastie v láske.

Vlastnosti a význam

ruženín svojou farbou vyvoláva miernosť, nežnosť a lásku
naše srdce sa vďaka nemu uvoľní, získa dôveru a otvorí sa
rany vzniknuté hrubosťou, nevšímavosťou a odmietnutím našimi blízkymi sa pod vplyvom ruženínu zacelia a vyliečia
ruženín odstraňuje citové blokády
podporuje našu sebadôveru a sebalásku
nosením ruženínu získavame pocit spokojnosti a naplnenia
učí odpúšťať sebe aj druhým
ruženín pomáha nájsť šťastie v láske
ruženín je kameň umelcov, oživuje fantáziu a tvorivosť, umožňuje hlbšie prežívanie hudby, výtvarného umenia či poézie
obzvlášť je vhodný pre malé deti, chráni ich a pomáha k správnemu vývoju
pomáha prejaviť navonok svoje city
prehlbuje inšpiráciu a kreativitu
zlepšuje vizualizačné schopnosti
robí nás trpezlivejším a múdrejším
je našim ochrancom na ceste
ukazuje nám pravú lásku

Liečive účinky

upokojuje srdce a podporuje liečbu psychosomatických ochorení srdca, zapríčinených emocionálnymi otrasmi (na takúto liečbu je vhodný dlhý náhrdelník z ruženínu, siahajúci až k srdcu, alebo prívesok z ruženínu nosený v blízkosti srdca)
ruženín zasadený do zlata sa používa pri liečbe roztrúsenej sklerózy
leštený ruženín je vhodný na masírovanie stvrdnutých jaziev
ruženín sa tiež prikladá na modriny
posilňuje srdce
zlepšuje spánok
pomáha pri krvných chorobách
pohlcuje elektromagnetický smog a elektromagnetické žiarenie

Astrologické znamenie Býk a Váhy

Čakra - Manipura a Anahata

 avanturinAvanturín Tvrdosť 7

Avanturín je kameň šťastia a príležitosti. Vracia do života radosť, lásku a nádej. Pomáha pri znižovaní vysokého krvného tlaku.

Vlastnosti a význam

nás spája s liečivými silami prírody, pomáha prijímať jej harmóniu
červenohnedý podporuje vitalitu a výdrž
pozitívne vplýva najmä na srdce

Liečivé účinky

používa sa na podporu liečby ochorení srdca spôsobených stresom (nosí sa náhrdelník alebo prívesok z avanturínu v blízkosti srdca)
pomáha pri silnom emocionálnom zaťažení (v ľavej ruke držíme väčší)
zmierňuje kožné ochorenia, vyrážky a ekzémy nervového pôvodu

Astrologické znamenie Rak, Strelec a Býk

Čakra - Anahata

granatGranát Tvrdosť 6,5-7,5

Granát je darcom životnej sily, sexuálnej energie a vitality. Pomáha prekonávať zábrany. Zosilňuje a aktivuje účinky ostatných kameňov.

Vlastnosti a význam

posilňuje našu vytrvalosť
dokáže prebudiť spomienky na minulé životy
zbavuje nás negatívnych energií
pomáha prekonávať isté zákazy
zvyšuje sebadôveru
otvára srdce

Liečivé účinky

regeneruje telo
posilňuje metabolizmus
povzbudzuje činnosť srdca
podporuje tvorbu červených krviniek
pomáha pri vstrebávaní vitamínov a minerálov
používa sa pri poruchách pohlavných orgánov
pomáha pri impotencií psychického pôvodu

Astrologické znamenie Škorpión, Lev, Baran, Strelec, Kozorožec, Ryby

Čakra - Muladhara

 

 turmalin Turmalín Tvrdosť 6,5-7,5

Turmalín je ochranný kameň. Pôsobí v prospech nositeľa a prináša mu radosť. Odstraňuje stres a strach.

Vlastnosti a význam

má vysokú duchovnú energiu
premieňa vibrácie v prospech tela i duše
nabíja bytosti energiou
prispieva k rozvoju osobnosti
vzbudzuje radosť zo života
čierny turmalín má neobyčajne silný ochranný účinok
zbavuje nás záporných energií

Liečivé účinky

šperk s turmalínom dá novú energiu celému nášmu organizmu
pomáha pri nevoľnosti a závratoch
na posilnenie pamäti
používa sa pri roztrúsenej skleróze, zápaloch nervov a infekciách

Astrologické znamenie Baran, Váhy , Škorpión , Kozorožec

Čakra - Všetky čakry

ónyxÓNYX Tvrdosť 6,5 - 7

V starozákonnej knihe Jób je napísané, že Múdrosť sa "nedá vymeniť ani za drahocenný ónyx". Je podobný achátu. Bol veľmi obľúbeným hlavne u Rimanov. Veľmi silný kameň, prinášajúci šťastie v láske.

Vlastnosti a význam

ukazuje nám cestu k oslobodeniu a, k večnej pravde a duchovnej múdrosti
vedie nás k vážnosti, cieľavedomosti a sebakontrole
tradícia hovorí, že podporuje vnútornú koncentráciu a pokoru
odoberá negatívnu energiu z tela
znovu oživenie ónyxu trvá o niečo dlhšie ako u ostatných kameňov

Liečivé účinky

pomáha pri liečbe sluchu, hlavne pri odstraňovaní nepríjemného šumu
pri porušení rovnováhy
zlepšuje ostrosť zraku
posilňuje imunitu
pomáha pri chorobách srdca
odporúča sa pri ekzémoch alebo na hojenie rán, jaziev
pozitívne vplýva na kosti a zuby

Astrologické znamenie Kozorožec

Čakry - Všetky čakry

tigrie oko Tigrie oko Tvrdosť 6,5-7

Tigrie oko je ochranný kameň. Chráni pred urieknutím, dodáva sebavedomie a odvahu.

Vlastnosti a význam

pomáha nám nájsť, čo hľadáme
zbavuje pripútanosti k pominuteľným veciam
podporuje nazeranie do vlastného vnútra
dáva nám pocit bezpečia

Liečivé účinky

hreje naše telo a pomáha rýchlejšie prekonať nachladnutie
tigrie oko posilňuje zrak
odstraňuje citové blokády
mierni astmu – náhrdelník alebo prívesok nosený na hrudi

Astrologické znamenie Blíženci, Lev a Panna

Čakra - Swadhistana a Manipura

bycie oko Byčie oko Tvrdosť 6,5-7

Byčie oko podporuje nazretie do vlastného vnútra.

Vlastnosti a význam

podporuje sebavedomie
vynikajúci pomocník pri verejnom vystupovaní
obohatí naše myslenie

Liečivé účinky

používa sa pri liečení ochorení očí, hrdla a rozmnožovacích orgánov
pomáha tráviacemu traktu
zlepšuje vyrovnanie chrbtice a prospieva zlomeným kostiam
zvyšuje telesnú silu
pomáha nám vytvoriť si zdravé návyky v oblasti stravovania a cvičenia

Astrologické znamenie Škorpión

Čakra - Muladhara

jaspisJaspis Tvrdosť 6,5-7

Jaspis je kameň označovaný ako "matka všetkých kameňov". Vzbudzuje súcit a túžbu konať dobro, čím nás robí lepším človekom.

Vlastnosti a význam

sprostredkuje múdrosť, tvorivosť a trpezlivosť
vyžaruje oživujúcu, očistnú a ochrannú energiu
učí nás nezištnosti a skromnosti
dáva súcit, trpezlivosť a posilňuje dobrú vôľu
červený jaspis posilňuje a oživuje telo
zelený jaspis pôsobí blahodarným uskladňujúcim spôsobom a spája nás s prírodou

Liečivé účinky

rozvíja čuch
nosený v blízkosti žalúdku potlačuje nevoľnosť (hlavne v tehotenstve)
uľahčuje pôrod
používa sa pri epilepsií, dne a prekyslení
ochraňuje pred zlými snami
červený jaspis zahrieva telo
má liečivý účinok na maternicu a vaječníky
červený jaspis posilňuje krv a zbavuje ju jedov
náhrdelník z jaspisu sa do poručuje nosiť pri nedostatku železa a chudokrvnosti
pokladaný na druhú čakru lieči močový mechúr a obličky
posilňuje žlčník, pečeň, žalúdok a črevá
červený jaspis pomáha pri hemoroidoch a krvácaní z nosu
chráni pred zranením

Astrologické znamenie Baran, Škorpión (červený jaspis), Panna, Rak, Kozorožec

Čakra - Muladhara

karneol Karneol Tvrdosť 6,5-7 

Karneol je ochranný kameň proti urieknutiu. Kladne vplýva na vzťahy a podporuje pozitívne myslenie.

Vlastnosti a význam

spája nás s krásou a silou Zeme a prebúdza schopnosť vážiť si jej dary
učí nás zamerať pozornosť na tu a teraz
nám dáva vitalitu a schopnosť sústrediť sa
ideálny kameň pre zmätených ľudí, ktorý hľadajú svoj životný smer
prebúdza naše tvorivé schopnosti
pomáha motivovať

Liečivé účinky

používa sa na čistenie krvi
liečia sa ním poruchy krvného obehu, kŕčové žily a poruchy prekrvenia
zlepšuje funkciu tráviacich orgánov
podporuje trávenie
pomáha pri liečbe impotencie
v minulosti sa karneol nosil tiež ako ochrana pred infekciou
pomáha na znižovanie horúčky

Astrologické znamenie Baran, Panna, Rak, Blíženci

Čakra - Swadhistana

nefritNefrit Tvrdosť 6,5-7

Harmonizačný ochranný kameň prinášajúci lásku, dobré medziľudské vzťahy a čistú myseľ

Vlastnosti a význam

lieči zápal obličiek a ich nedostatočnú funkciu
lieči chronické ochorenia močových ciest a močového mechúra
pomáha uvoľniť močové kamene a piesok
nefritová voda pomáha proti zápche a nadúvaniu
nefritová voda pomáha telu zbaviť sa jedov a škodlivých látok – dezoxiduje organizmus

Liečivé účinky

zabraňuje sklonom k agresií
tlmí prehnané emócie
tíši duševné napätie a smútok
vedie nás k harmónií, vyrovnanosti a mieru
pomáha nám v ťažkých chvíľach
pomáha nám nevzdávať sa
podporuje nás v rýchlom rozhodovaní v pracovnom živote
podporuje nás v jednaní s čistým svedomím
učí nás tolerancie k blízkym
podporuje náš súcit
prináša pekné sny a dobrý spánok
pomáha pri bolesti hlavy

Astrologické znamenie Rak

Čakra - Anahata

sokolie oko Sokolie oko Tvrdosť 6-7

Sokolie oko potláča pesimizmus rozvíja optimizmus.

Vlastnosti a význam

prináša šťastie a hojnosť všetkého, čo vám v momentálnom živote chýba
zosilňuje nadhľad, bystrosť, koncentráciu a porozumenie
odstraňuje negatívne myšlienky

Liečivé účinky

zmierni silné bolesti hlavy a migrény
utíši astmu a problémy s dýchacími cestami
pôsobí liečivo najmä na krvný obeh a na všetky zmyslové orgány
vyrovnáva hormonálny systém a produkciu žliaz
pomáha pri ochorení pľúc

Astrologické znamenie Vodnár a Strelec

Čakra - Manipura

jadeitJadeit Tvdosť 6-7

Jadeit je ochranný kameň, ktorý prináša do života šťastie, radosť, pokoj a odvahu

Vlastnosti a význam

posolstvom jadeitu sú harmónia a mier
sprostredkováva nám múdrosť a hlbokú radosť srdca, prameniacu z vnútornej pohody a kľudu
pomáha nám hlbšie prežívať krásy sveta
podporuje náš emocionálny rast
robí nás skromnými, spravodlivými a súcitnými
jadeit upevňuje a prehlbuje všetky emocionálne väzby
podporuje pokojný spánok a pekné sny
chráni pred nehodami a predlžuje život
pomáha pri meditácií

Liečivé účinky

upokojujúci vplyv jadeitu lieči celý organizmus
upokojuje nervy a daruje blahodarný spánok
odborníci súčasnej litoterapie pripisujú jadeitu pozitívny vplyv na obličky a močový mechúr
pomáha pri neplodnosti
ako pomoc pri pôrode sa drží v ruke alebo pokladá na telo
pokladaný na šiestu čakru mierni migrénu
používa sa na liečbu chrípky, pásového oparu a k odvodneniu
lieči koliky, žltačku a žalúdočné problémy 

Astrologické znamenie Ryby, Váhy, Rak

Čakra - Ajna

mesacny kameňMesačný kameň Tvrdosť 6,5

Jeho názov je odvodený od vzhľadu podobnému mesiacu. Iný názov - adulár - je odvodený z miesta jeho ťažby vo švajčiarskych horách Adula. Jeho nádherný modrastý vzhľad je spôsobený zrastaním dvoch typov živca, ktoré majú rôzne indexy lomu. Svetlo odrazené od týchto vrstiev vytvára modrý lesk. Populárnym kameňom bol u Rimanov a jeho nádherné farby sa tešia obľube aj v moderných šperkoch. Mesačný kameň – kameň prianí, nádeje a nových začiatkov. Známy tiež ako ochranca na cestách.

Vlastnosti a význam

jeho farba nás spája s citovou, vnímavou a snivou časťou nášho Ja
umožňuje nám prístup k našim najhlbším pocitom a pomáha nám prijať ich
Mesačný kameň pomáha liečiť neuspokojivý citový život a prináša do života harmóniu
pod vplyvom Mesačného kameňa sme schopný uvedomovať si svoje sny, pochopiť ich význam a poučiť sa z toho
obsahuje silu Mesiaca, ktorý je symbolom ženskosti a plodnosti
Adulár podporuje ženské vlastnosti ako je miernosť, vnímavosť, intuícia a schopnosť liečiť pomocou lásky a zmierenia
ženám pomáha pri problémoch s neplodnosťou
mužom pomáha zmieriť sa z ich ženskou stránkou osobnosti
je považovaný za ochranný kameň na cestách, prívesok z mesačného kameňa, či surový adulár by preto v aute nemal chýbať
ideálny kameň pre nové začiatky

Liečivé účinky

používa sa k harmonizácií lymfatického systému a k podpore miazgového toku
pri zdurení uzlín sa prikladá priamo na postihnuté miesto (po takom použití by sa však mal očistiť, znova nabiť slnečnou energiou a nechať nejaký čas v kľude)
používa sa pri hormonálnych poruchách
Mesačný kameň hlavne u žien zaisťuje hormonálnu rovnováhu, pomáha pri menštruačných problémoch
má kladný vplyv na plodnosť
Adulár zvyšuje tvorbu mlieka (Ideálny je dlhší náhrdelník z Mesačného kameňa, siahajúci po prsia, alebo prívesok)
používa sa tiež pri poruchách rastu

Astrologické znamenie Rak, Ryby a Kozorožec

Čakra - Vishudda

amazonitAmazonit Tvrdosť 6 – 6,5

Úžasný polodrahokam, známy ako kameň nádeje, prinášajúci svojmu majiteľovi prosperitu a dôveru v lepšiu budúcnosť.

Vlastnosti a význam

vytvára rovnováhu v našom každodennom živote
pomáha nám zbaviť sa pripútanosti k veciam
odstraňuje egoizmus
pomáha nám oslobodiť sa od vecí ktoré nás ťažia
smeruje naše sily tam, kam potrebujeme
zbavuje nás pocitu obetného baránka manipulačných techník doby
v jeho prítomnosti si uvedomujeme zodpovednosť za svoje činy
oboznamuje nás s príčinou a jej následkom

Liečivé účinky

pomáha ľuďom zvládať stresové situácie a stres ako taký
zlepšuje relaxáciu a ukľudnenie nervov
používa sa pri precitlivenosti a emočných poruchách
odstraňuje a uvoľňuje svalové blokády, najmä v chrbtovej oblasti
tíši fyzické a citové problémy
tlmí silné bolesti hlavy a migrény
hlavne u detí podporuje reč, u dospelých aj výraznosť prejavu
reguluje látkovú premenu
harmonizuje činnosť hypofýzy
ženám pomáha pri pôrode a silných kontrakciách

Astrologické znamenie Vodnár

Čakra - Vishudda

lapis Lapis lazuli / Lazurit Tvrdosť 5-6

Lapis lazuli – dodáva sebavedomie, prebúdza vodcovského ducha a pomáha nám vidieť situácie z nadhľadu.

Vlastnosti a význam

dáva duši pocit bezpečia
v mnohých kultúrach bol lapis lazuli považovaný za svätý kameň, ktorý prináša ľudstvu múdrosť
posilňuje nášho ducha a pomáha k porozumeniu vyšších súvislostí
umožňuje praktické využitie duchovných poznatkov v každodennom živote
pomáha k odstraňovaniu myšlienkových štruktúr, ktoré nám bránia v ceste
podporuje intuíciu
rôzne národy lapis nosili ako náramok priateľstva lebo podporuje harmóniu v medziľudských vzťahoch
pomáha rozvíjať zmysel pre spoločenskosť
v niektorých kultúrach bývalo zvykom dávať náhrdelník alebo prívesok z lapisu deťom, mal posilniť ich sebavedomie a zbaviť ich strachu

Liečive účinky

chladno modrý lazurit je od nepamäti známi svojimi uskladňujúcimi účinkami, mierni kŕče a horúčky
nahriaty na slnku a prikladaný na postihnuté miesta lapis lazuli lieči zápaly a opuchy
pomáha aj pri bolestiach všetkého druhu, vyrážkach a bodnutí hmyzom
na zápal očí pomáha teplá voda v ktorej bol pár minút vložený lapis lazuli (touto vodou oči umývame)
pri žltačke sa nosí lazurit na pečeni
tiež sa hovorí, že zmierňuje vysoký tlak, ochorenia krvi a depresie
pri spojení so zlatom, môže brzdiť degeneráciu pri
u svojho nositeľa lazurit podnecuje rast vlasov

Astrologické znamenie Strelec a Panna

Čakra - Vishudda a Ajna

caroitČaroit Tvrdosť 5-6

Kameň intuície a túžby po poznaní, prinášajúci množstvo blahodarných účinkov.

Vlastnosti a význam

do citového života prináša svieži vietor a potešenie zmyslov
pomáha byť tu a teraz, sústrediť sa na daný moment a užívať si ho
pomáha nám otvoriť sa láske
je kameňom intuície a túžby po poznaní
ukazuje nám spôsob riešenia zdanlivo neriešiteľných problémov v ťažkých časoch
učí nás trpezlivosti a nadhľadu
pripomína nám, že dôležité veci by sme nemali odkladať
zbavuje obáv a strachu z neistej budúcnosti
položený počas spánku pod vankúšom nám dáva ozdravujúci spánok, najmä po ťažkom dni
posilňuje pamäť

Liečivé účinky

podporuje imunitný systém
prospieva centrálnej nervovej sústave a vegetatívnemu nervovému systému
podporuje srdcovú činnosť
podporuje látkovú výmenu a upravuje poruchy tráviaceho traktu
nielenže je prevenciou zhubných nádorov, ale ich aj lieči
tíši kŕče a bolesti
pomáha pri prostate

Astrologické znamenie Panna a Vodnár

Čakra - Muladhara a Anahata

 

tyrkysTyrkys Tvrdosť 5-6

Tyrkys priťahuje šťastie a úspech. Zlepšuje schopnosť komunikovať a argumentovať.


Vlastnosti a význam

pomáha vyjadriť duševné poznatky, myšlienky a intuície
dáva naším slovám veľkú silu
má prirodzenú schopnosť priťahovať kladné, posilňujúce energie
ochranný kameň
zabraňuje záporným energiám vstup do našej aury (ak tieto sily absorbuje, môže zmeniť farbu)
o tyrkyse sa hovorí, že zaručuje spoľahlivosť a priateľstvo
ochranca cnosti
v Perzií sa nosil ako ochrana pred neprirodzenou smrťou

Liečivé účinky

tyrkys považovali mnohé staré národy za ochranný a liečivý kameň
prisudzuje sa mu posilňujúci účinok na celé telo a schopnosť prijímať liečebnú silu z vesmíru
dnes sa používa pri zápale dýchacích ciest a pľúc – ideálny je náhrdelník z Tyrkysu alebo prívesok, ktorý sa dotýka postihnutých miest
pomáha aj pri komunikačných problémoch, napríklad koktanie
podporuje harmonický výraz myšlienok a pocitov
tyrkys posilňuje srdce – náhrdelník či prívesok z Tyrkysu
pri očných chorobách pomáha pokladanie Tyrkysu na zatvorené oči
pomáha pri zlých snoch

Astrologické znamenie Vodnára a Ryby

Čakra - Vishudda

hematit Hematit Tvrdosť 5-6

Hematit je kameň mysle, pomáha pri logickom uvažovaní a zlepšuje pamäť. Zosilňuje účinky druhých polodrahokamov.

Vlastnosti a význam

pomáha objaviť skrytú silu
hematit posilňuje telo a dodáva energiu
pomáha vysporiadať sa zo zážitkami v ťažkých časoch
hematit odstraňuje stavy slabosti
po chorobe podporuje uzdravenie
podporuje nás v aktivite a dáva odvahu
v krajinách Orientu verili, že prostredníctvom snov varuje pred blížiacim sa nebezpečenstvom
ochraňuje pred zlými myšlienkami

Liečivé účinky

podporuje krvotvorbu
pomáha pri stavoch slabosti a dopĺňa našu vitalitu
hematit podporuje regeneráciu
pomáha pri krvácaní a zrazeninách krvi
hematit vložený pod vankúš sa používa na pokojný spánok
zosilňuje účinky druhých polodrahokamov

Astrologické znamenie Baran, Škorpión

Čakra - Muladhara

sodalitSodalit Tvrdosť 5-6

Sodalit je najsilnejší zo všetkých modrých kameňov. Pomáha sústrediť sa na prácu, dosahovať stanovené ciele a tiež zlepšuje pamäť.

Význam a vlastnosti

reprezentuje silu ducha
umožňuje prispôsobiť svoje predstavy realite tak aby bolo možné ich uskutočniť
dáva nám schopnosť myslieť do hĺbky
pomáha nám sústrediť sa na prácu
vibrácie sodalitu navodzujú neotrasiteľnosť a kľud
pomáha nám nájsť vnútornú rovnováhu
precitliveným ľudom dáva vyrovnanosť
pod jeho vplyvom máme silu zaujať vlastné stanovisko a stáť za svojím slovom

Liečivé účinky

má blahodárny ukludňujúci vplyv na nervový systém

Astrologické znamenie Panna, Strelec

Čakra - Vishudda

opalOpál Tvrdosť 5,5-6,5

Opál je kameňom nádeje a dobrosrdečnosti. Pre zamilovaných je dokonca kameňom lásky. Posilňuje empatiu, veľkorysosť a sebavedomie. Vhodný pri prekonávaní náročných životných situácií. Pomáha dosiahnuť veľké úspechy.

Vlastnosti a význam

prináša radosť
zobúdza v nás túžbu po väčšom rozptýlení a rôznorodosti
zosilňuje osobnostné črty človeka, ktorý ho nosí
posilňuje erotiku, žiadostivosť a sexualitu
zvyšuje náš optimizmus a obnovuje v nás lásku k životu

Liečivé účinky

zlepšuje zrak
zmierňuje problémy pri pôrode
potláča horúčky, ešte než prepuknú.
používa sa pri bolestiach brucha a problémoch s trávením ,pôsobí blahodarne na sliznicu žalúdka a reguluje vylučovanie žliaz
proti akné a vyrážkam.
spaľuje infekcie čistí krv a obličky
pomáha pri ich ochoreniach, hlavne pri rakovine krvi

Astrologické znamenie Rak, Váhy, Ryby a Škorpión

Čakra - Manipura

azuritAzurit Tvrdosť 3,5-4

Azurit slúži ako sprievodca a radca pri duchovnom rozvoji a zlepšovanie intuície.

Vlastnosti

odstraňuje dlhodobé bloky komunikácie a stimuluje pamäť
zlepšuje porozumieť realite
očisťuje myseľ od stresu, obáv a smútku

Liečivé účinky

pomáha pri krčných problémoch, artritíde a problémoch s kĺbmi
lieči obličky, žlčník a problémy s pečenou
pôsobí priaznivo na slezinu, štítnu žľazu kosti a zuby

Astrologické znamenie Kozorožec, Váhy a Ryby

Čakra - Ajna

varscitVariscit Tvrdosť 3,5-4,5

Variscit je kameň odvahy a povzbudenia.

Vlastnosti a význam

upokojuje nervozitu
napomáha jasnému mysleniu a zostruje vnímanie
odstraňuje klamy, pomáha nám ukázať sa svetu takými aký naozaj sme

Liečivé účinky

napomáha nervovému systému
lieči nadúvanie a bolesť brucha
obnovuje ciev a kože
prináša úľavu od kŕčov
pomáha pri mužskej impotencii

Astrologické znamenie Škorpión

Čakra - Anahata

koralKoral tvrdosť 3-4

Zvyšuje intuíciu a pomáha dosiahnuť stanovené ciele. Zlepšuje tiež medziľudské vzťahy.

Vlastnosti a význam

posilňuje schopnosť brániť sa nežiadúcim vonkajším vplyvom
učí nás prispôsobivosti ale zároveň aj tomu, ako neustúpiť a zostať vnútorne pevný
podporuje schopnosť vizualizovať
je dobrou podporou našich meditatívnych techník

Liečive účinky
Koraly majú rôzne farby, ktoré ovplyvňujú ich účinok.
Červený koral
vynikajúci prostriedok pre zvýšenie energie a životnej sily
povzbudzuje, hreje a oživuje
pomáha pri chudokrvnosti či podvýžive (u takéhoto nositeľa môže vyblednúť)
u rôznych národov je zvykom dávať koral deťom pre posilnenie rastu a ako ochranu pred oslabením
anémia, poruchy krvného obehu – nedostatočné prekrvenie, podvýživa
pomáha na neplodnosť a menštruačné problémy
ohrieva a osviežuje telo, podporuje krvotvorbu
podporuje vylučovanie, činnosť obličiek a močového mechúra
tmavočervený koral posilňuje srdce
Ružový koral
upokojuje srdce a mierni depresie
harmonizuje naše city a dobre vplýva na riešenie citových problémov
do našich pocitov vnáša viac otvorenosti a prispôsobivosti
chráni nás pred bolestnými skúsenosťami
Biely koral
zbavuje naše myšlienky záporných úmyslov
zlepšuje naše rozlišovacie schopnosti intelektu
lieči ochorenia kostí a používa sa aj na posilnenie zubov

Astrologické znamenie Býk – hnedý, Rak, Váhy – ružový, Ryby

Čakra - Muladhara

magnezitMagnezit Tvrdosť 3-4

Kameň symbolizujúci čistotu, nevinnosť a voľnosť. Ochraňuje pred falošnými priateľmi.

Vlastnosti a význam

očistný polodrahokam
posilňuje naše úsilie zbaviť sa závislostí
pomáha vyrovnať sa s nedostatkami, ktoré nemôžeme odstrániť
učí nás milovať samých seba
nosený ako náramok na ruke, má najsilnejší očistný vplyv

Liečivé účinky

napomáha v očiste organizmu
zbavuje telo jedov z priemyselných potravín
ozdravuje celý organizmus
používa sa pri bolestiach hlavy, zubov a chrbta
pomáha pri reumatizme, kŕčoch, kŕčových žilách, pri zápale žalúdku a čriev
znižuje hladinu cholesterolu v krvi
aktivuje funkciu štítnej žľazy a posilňuje krvný obeh
preventívne pôsobí proti srdcovým ochoreniam
magnezitová voda prečisťuje krv, pomáha pri prostate a lieči cysty
znižuje nadmerné potenie
magnezitová voda tíši hlad a bráni tak sklonom k obezite

Astrologické znamenie Váhy a Vodnár

Čakra - Anahata

malachitMalachit Tvrdosť 3,5-4

Malachit je ochranný kameň s veľkou silou. Malachit pohlcuje znečisťujúce látky z tela aj z okolia nositeľa.

Vlastnosti a význam

učí nás vyrovnať sa s nežiadúcimi stránkami našej osobnosti a využiť ich pre svoj rozvoj
vzbudzuje lásku a porozumenie k sebe samému a tiež k našim blízkym
malachit je správny kameň pre tých, ktorí sa snažia prekonať svoje zábrany a slabosti
podporuje súčinnosť oboch mozgových hemisfér a tiež vyváženejší vzťah medzi citmi a rozumom
pomáha nám čerpať energiu a krásu z prírody
ideálny kameň pre deti a tehotné ženy
od 16. storočia sa používali ako amulety v tehotenstve a pri pôrodoch

Liečivé účinky

odstraňuje z tela škodlivé energie a preto je vhodné prikladať ho na všetky choré a bolestivé miesta
pod jeho vplyvom si uvedomíme príčiny našej choroby, čo pomáha k trvalému uzdraveniu
v súčasnej litoterapií sa malachitom často ošetruje čakra srdca pre uľahčenie riešenia citových problémov
do poručuje sa aj pri poruchách videnia
roky sa používa pri astme, cholere, roztrúsenej skleróze ale aj pri Parkinsonovej chorobe
má schopnosť liečiť zápaly

Astrologické znamenie Býk, Škorpión

Čakra - Anahata

howlitHowlit Tvrdosť 3-3,5

Howlit je veľmi upokojujúci kameň. 

Vlastnosti a význam

učí trpezlivosti
potláča hnev a zlosť
posilňuje kladné povahové rysy
posilňuje pamäť

Liečivé účinky

pomáha pri nespavosti
udržuje vápnika v tele
prispieva dobrému stavu zubov

Astrologické znamenie Blíženci

Čakra- Vishudda

kalcitKalcit Tvrdosť 3

Kalcit žltý je účinný zosilňovač a čistič energie.

Vlastnosti a význam

je to duchovný kameň, spája nás s vyšším vedomím
je zosilňovač a čistič energie
prináša pokoj mysle
prináša radosť, ľahkosť, uvoľnenie
znižuje stres

Liečivé účinky

pozitívne pôsobí na tráviaci systém
znižuje náklonnosť k nevoľnosti
podporuje liečbu kostným chorôb
posilňuje imunitný systém

Astrologické znamenie Blíženec

Čakra - Swadhistana

peletPerleť Tvrdosť 3

Perleť je symbolom čistoty a morálnych zásad

Vlastnosti a význam

upevňuje vzťah medzi rodičmi a deťmi
rozvíja v nás zmysel pre krásu a dokonalosť, láskyplnosť, nehu a snahu o harmóniu.
ochraňuje pred nehodami a nešťastím

Liečivé účinky

ovplyvňuje najmä stavbu kostí a zubov
podporuje nervový systém
bráni svalovci
chráni pokožku pred spálením
pomáha proti zápalu ústnej dutiny a zápalom nervov
znižuje horúčku
upravuje tráviace problémy
znižuje citlivosť voči alergénom

Astrologické znamenie Ryby

Čakra - Vishudda

perlaPerla Tvrdosť 3

Je symbolom ženskej plodnosti a je prepojená s kozmickou silou Mesiaca. Darované perly potom prinášajú obdarovanej osobe šťastie.

Vlastnosti a význam

ukazuje nám, že všetky bolestné skúsenosti sú možnosťami rastu
perly nás učia nevytvárať si predsudky a konať láskyplne
perla nám neustále pripomína dokonalú harmóniu a krásu našej vlastnej bytosti
dodáva nám pocit bezpečia
varuje pred nadchádzajúcou pohromou
náhrdelník z perál chráni pred nešťastím
starí Gréci pripisovali perle schopnosť udržiavať krásu a to až do vysokého veku

Liečivé účinky

používajú sa pri nedostatku vápniku
vyjasňuje pocity a záporné emócie a tak podporuje fyzickú očistu a vylučovanie

Astrologické znamenie Rak, Ryby, Váhy a Kozorožec

Čakra - Swadhistana

chryzokol Chryzokol Tvrdosť 2-4

Chryzokol vyvoláva pocity lásky, mieru, radosti a súcitu.

Vlastnosti a význam

symbol lásky a harmónie
motivuje nás žiť zdravo, v súlade s prírodou a v láske
prebúdza túžbu spoznať zákonitosti sveta
robí nás spravodlivými a dobrými
dáva pocit že už máme všetko, čo potrebujem ku šťastiu
má jemné, no vytrvalé vibrácie
pomáha pri meditácií
pomáha sústrediť sa a ukľudniť sa
vytvára v nás vnútorný mier
tlmí prehnané emócie, nervozitu a nepokoj
odstraňuje pocity viny
uvoľňuje na duševnej aj psychickej úrovni
učí nás tolerancií a trpezlivosti
dáva nám nadhľad do situácií

Liečivé účinky

pomáha pri horúčke
používa sa na predchádzanie infekciám
uvoľňuje bolesť a napätie šije
zmierňuje bolesť hrdla
podporuje štítnu žľazu
chráni pred žalúdočnými vredmi
lieči problémy s trávením
tlmí menštruačné bolesti
ochraňuje počas rizikového tehotenstva
pomáha počas pôrodu uvoľniť pôrodné cesty
priaznivo pôsobí na popáleniny
vyrovnáva krvný tlak
ukľudňuje centrum srdca

Astrologické znamenie Býk, Blíženci, Váhy, Strelec, Vodnár

Čakra - Manipura

jantárJantár Tvrdosť 2-2,5

Jantár je kameň nádeje. Pomáha k správnemu rozhodnutiu ale aj pri prerezávaní detských zúbkov.

Vlastnosti a význam

je dobrým pomocníkom človeka vo všetkých životných situáciách
pozitívne ovplyvňuje našu fyzickú pohodu a úspech v každej našej činnosti
zaisťuje úspech v podnikaní
nositeľovi daruje dôveru v seba liečenie
zbavuje strachu, ktorý znemožňuje sebarealizáciu
očisťuje organizmus
prebúdza v nás radosť a energiu
vo svete Orientu sa jantár používa k prehĺbeniu meditácie a dobre slúži aj jasnovidcom
pomáha správne sa rozhodnúť
harmonizuje

Liečivé účinky

používa sa pri akomkoľvek ochorení, pretože podporuje seba liečenie
pomáha stabilizovať energie na telesnej úrovni a pomáha tak k vyliečeniu
zbavuje telo negatívnych vibrácií (mal by sa však čistiť po každom použití)
prikladá sa na oblasť tela, ktorá preukazuje nejaké napätie či bolesť
pomáha pri precitlivosti na chlad
najznámejší je svojím priaznivým pôsobením na bolesť zubov – detský jantárový náramok pomáha pri prerezávaní prvých zúbkov. Niektoré mamičky dávajú deťom aj prívesok z jantáru, slúžiaci ako hryzátko
jantár má liečivý účinok na dýchacie cesty, pomáha pri astme a bronchitíde
pomáha pri poruchách čriev a žalúdka, vyrovnáva činnosť pečene a hormonálnych žliaz
jantár priaznivo pôsobí aj pri horúčke, infekciách, bolestí očí, uší, pri reume, závratoch, či pri krvácaní z nosu
lieči kožné ochorenia
lieči choroby vylučovacej sústavy, žlčníka, pečene a čriev
znižuje horúčku a lieči infekčné ochorenia

Astrologické znamenie Blíženci, Lev a Panna

Čakra - Manipura

lavovy kamenLávový kameň

Priaznivo pôsobí na problémy pohybového ústrojenstva, ale aj na problémy s prekrvením tela. Pomáha bojovať so stresom a depresiami.

Vlastnosti a význam

Je silným ochranným amuletom

Liečivé účinky

Zasvätený liečeniu a uzdraveniu
Pomáha odrážať fyzické i psychické útoky a navracia ich späť k pôvodcovi
Prináša pozitívnu energiu, negatívnu odčerpáva
Odstraňuje depresie
Bojuje proti stresu
Priaznivo pôsobí na imunitný systém

Astrologické znamenia Váhy, Kozorožec, Škorpión

Čakra - Muladhara

 

Čo sú to čakry?

Čakry sú hlavné body energetického systému človeka. Názov je odvodený od ich krúživého pohybu (v staroindickom sanskrite znamená čakra kotúč). Odlišujú sa svojou veľkosťou a spôsobom činnosti. Väčšinou majú priemer 5-10 cm. Ich sila vyžarovania a veľkosť závisí od aktívneho využívania ich síl a súladu či nesúladu medzi nimi. Ak sú pravidelne oživované a harmonizované, vydávajú jasné svetlo a sú zdrojom veľkej energie. Strach, bolestivé zážitky, stres a duševná záťaž spôsobujú blokádu čakier, čoho následkom sú poruchy v duševnej alebo fyzickej oblasti. Polodrahokamy sú svojimi vibráciami a prirodzenými farbami najvhodnejšie na ich odblokovanie. 

Ako to funguje a aký je význam čakier? Akonáhle vystavíme čakry vplyvu frekvencií, ktoré sú v danom okamžiku vyššie ako ich vlastné, zrýchli sa ich rotácia. Blokády sa vyznačujú nižšími frekvenciami ako vzácne kamene a preto môžu byť ich zvyšovaním postupne odstraňované. Pre každú čakru je vhodný iný kameň.


 cakra 1 Prvá čakra – Muladhara
Muladhara, alebo tiež koreňová čakra, základné centrum, zdroj pôvodnej životnej sily. Riadi základné požiadavky človeka na prežitie – telesná sexualita, spojenie so Zemou, dôvera, stabilita a schopnosť presadiť sa.

Umiestnenie – medzi análnym otvorom a pohlavnými orgánmi. Otvára sa smerom dole
Telesné priradenie – análny otvor, hrubé črevo, prostata, krv a tvorba buniek, dolné končatiny
Žľazy – nadoblička
Farba – červená, bordová

 cakra 2Druhá čakra – Swadhistana
Nazýva sa tiež sakrálna čakra, krížové centrum. Podnecuje zmyslovú sexualitu – erotika, pocity, uvoľnenie a vnútorná jednota s tvorivou silou.

Umiestnenie – nad pohlavnými orgánmi, otvára sa dopredu
Telesné priradenie – panva, rozmnožovacie orgány, obličky, močový mechúr, telesné tekutiny
Žľazy – vaječníky, prostata, semenníky
Farba – oranžová

 cakra 3Tretia čakra – Manipura
Čakra solárneho plexu – pupočné centrum. Sídlo osobnosti, sily, bohatstva a moci. Tu sa spracovávajú a premieňajú životné impulzy a priania.

Umiestnenie – asi dva prsty nad pupkom, otvára sa dopredu
Telesné priradenie – dolná polovica chrbta, brušná dutina, tráviaca sústava, žalúdok, pečeň, žlčník, nervový systém, pankreas
Žľazy – pečeň
Farba – žltá

 cakra 4 Štvrtá čakra – Anahata
Čakra srdca. Centrum lásky, obetavosti, súcitu a uzdravenia.

Umiestnenie – vo výške srdca, uprostred hrude, otvára sa dopredu
Telesné priradenie – srdce, horná polovica chrbta, hrudný kôš, hrudná dutina, spodná časť pľúc, krv a krvný obeh, pokožka
Žľazy – týmus
Farba – zelená, ružová, zlatá

cakra 5 Piata čakra – Vishudda
Čakra krku, hrdla, komunikačné centrum. Komunikácia, prejav myšlienok a pocitov. Vnímanie vnútorného hlasu,inšpirácia, sebaurčenie a nezávislosť.

Umiestnenie – pod ohryzkom, otvára sa dopredu
Telesné priradenie – krk, čelusť, uši,hlas, priedušnica, priedušky, horná časť pľúc, horné končatiny
Žľazy – štítna žľaza
Farba – svetlomodrá, strieborná, zelenomodrá

 cakra 6Šiesta čakra – Ajna
Čakra čela, tretie oko, čakra príkazov. Schopnosť rozpoznávať, Sídlo ducha a porozumenia Rozvoj intuície, predstavivosti a vnímania. Prejav našej vôle a sily myšlienok.

Umiestnenie – jeden prst nad koreňom nosa, otvára sa dopredu
Telesné priradenie – tvár, oči, uši, nos, mozoček, centrálny nervový systém, dutiny v hlave
Žľazy – hypofýza
Farba – indigová, modrá, žltá

 cakra 7Siedma čakra – Sahasrara
Korunná čakra, tisíclupienkový lotos. Splynutie s bytím, najvyššia dokonalosť, vedomie jednoty.

Umiestnenie – na temene hlavy, otvára sa nahor
Telesné priradenie – mozog
Žľazy – epifýza
Farba – zelená, ružová, zlatá